Inspecteur Marcel Spronk controleert een vuurwerkopslag.

Datum: 31-12-2023

Bij de verkoop van vuurwerk hebben inspecteurs van de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) de afgelopen dagen vijf overtredingen vastgesteld. Vorig jaar waren dat er nog achttien. De controles vonden 28, 29 en 30 december plaats bij alle 54 verkooppunten in de gemeenten Amsterdam, Haarlemmermeer, Aalsmeer, Amstelveen, Diemen, Ouder-Amstel, Uithoorn en Zaanstad.

De controles die door inspecteurs van de OD NZKG op locatie worden uitgevoerd, zijn precisiewerk. Veiligheid staat voorop, de regels zijn strikt. Staan de dozen met vuurwerk niet te hoog opgestapeld in de opslagruimte? Is er overal voldoende loopruimte? CE-keurmerk aanwezig op de verpakking? En dat haakje om die deur naar de opslag open te houden, blijft dat er dit jaar wél vanaf?

‘We kijken kritisch naar de veiligheidseisen’, vertelt milieu-inspecteur en coördinator vuurwerkcontroles bij de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied Marcel Spronk. ‘Meestal kun je met het blote oog wel zien of iets in orde is maar soms moet je toch het zekere voor het onzekere nemen.’ Spronk voert deze specifieke vuurwerkcontroles al 30 jaar uit. ‘Het is mooi en belangrijk werk waarvoor ik graag m’n vrije dagen laat schieten. De sfeer is vaak goed. Veiligheid staat ook bij de ondernemers op één. Bovendien riskeren ze anders het verlies van hun vergunning om vuurwerk te verkopen en daar hangt een serieus prijskaartje aan.’

Het hoge aantal overtredingen in 2022 was een uitschieter, volgens Spronk. ‘Het leek toen weer even wennen na corona. Mooi om te zien dat we nu met vijf1 geconstateerde overtredingen weer op het niveau zitten van vóór de pandemie. ’

100 %-controles

Zoals elk jaar zijn alle verkooppunten in de gemeentes Amsterdam, Haarlemmermeer, Aalsmeer, Amstelveen, Diemen, Ouder-Amstel, Uithoorn en Zaanstad door inspecteurs van de OD NZKG bezocht. Dit zijn 100%-controles; elk verkooppunt wordt meerdere keren bezocht. Spronk: ‘Zo weten we zeker dat de veiligheid in de buurt van een verkooppunt niet in het gedrang komt. Deze controles zijn onaangekondigd. Verkopers weten dat we komen, maar niet wanneer.’ 

Op de 1e verkoopdag zijn 49 bedrijven gecontroleerd en waren er 3 overtredingen bij 2 bedrijven. Dag 2 gingen de inspecteurs langs bij 50 ondernemers en troffen ze geen enkele overtreding aan. Op de derde dag bezochten ze 51 bedrijven en zagen 2 overtredingen bij 2 bedrijven. De overtredingen werden direct hersteld. Toch hebben die verkopers allemaal een formele waarschuwing gekregen. Worden bij een volgende controle – dit geldt ook voor volgend jaar – dezelfde overtredingen geconstateerd, dan legt de OD NZKG een last onder dwangsom op.

Extra ronde

De verkoop is normaliter gespreid over de laatste drie dagen van het jaar. Omdat 31 december dit jaar op zondag valt, mogen bedrijven volgens het Vuurwerkbesluit op oudejaarsdag geen consumentenvuurwerk verkopen. Inspecteurs gaan ook op de laatste dag van 2023 langs bij alle verkooppunten om hierop toe te zien. Spronk: ‘Kindervuurwerk uit de categorie F1, zogenaamd fop- en schertsvuurwerk, mag het hele jaar worden verkocht. Denk aan sterretjes en knalerwten. Toch geven veel verkopers aan dicht te blijven op 31 december. Ze hebben geen zin in discussie met klanten of ze niet tóch een cakebox of een fontein mee kunnen geven. Het is een belangrijk signaal dat we als omgevingsdienst ook deze laatste dag langsgaan.’

  1. Bij een vuurwerkverkoper in Zaandam zijn buiten de wettelijke verkoopdagen om door de politie overtredingen geconstateerd. Deze zijn niet meegenomen in de genoemde cijfers van de OD NZKG. ↩︎

Inschrijven voor de nieuwsbrief

Wilt u regelmatig op de hoogte worden gebracht van onze werkzaamheden en projecten? Meld u dan aan voor onze nieuwsbrief.

Stem